O. Piotr Tomasz Kleszcz OFMConv., dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi, oraz ks. Zbigniew Daniel Wołkowicz, dotychczasowy moderator roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej, zostali mianowani biskupami pomocniczymi archidiecezji łódzkiej – ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

O. Piotr Tomasz Kleszcz urodził się 8 czerwca 1967 r. w Łodzi, w rodzinie Edwarda Kleszcza i Anny zd. Zamysłowska. Został ochrzczony 20 sierpnia 1967 r. w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi.

Od roku 1974 do 1982 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 191 im. Heleny Marusarzówny w Łodzi. W tych latach uczęszczał też na katechezę przy parafii św. Anny w Łodzi. Tam przyjął pierwszą komunię św. 16 maja 1976 r., a  ks. bp Jan Kulik 13 maja 1981 r. udzielił mu sakramentu bierzmowania. W swojej parafii był aktywnym ministrantem i rozpoczął formację oazową.

W latach 1982-1986 przebywał i uczył się w Niższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Niepokalanowie, wieńcząc naukę egzaminem maturalnym przed Państwową Komisją Egzaminacyjną.

10 września 1986 r. rozpoczął nowicjat w Smardzewicach, mając jako mistrza o. Mikołaja Walczaka. Po roku, 10 września 1987 r. złożył pierwsze śluby zakonne na ręce o. Leona Rawalskiego w sanktuarium św. Anny w Smardzewicach.

W latach 1987-1993 podjął dalszą formację zakonną oraz studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi Łagiewnikach. Ukończył je egzaminem magisterskim, broniąc pracę „Problem integralności w Psalmie 23” (promotor o. prof. dr hab. Józef Rosłon) na ówczesnym  Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W uroczystość św. Franciszka z Asyżu, 4 października 1991 r. złożył profesję wieczystą na ręce o. Alberta Szczesiula w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łodzi Łagiewnikach. W tym samym sanktuarium przyjął sakrament święceń: w stopniu diakonatu 6 czerwca 1992 r. z rąk ks. bpa Jana Kulika i w stopni prezbiteratu 29 maja 1993 r. z rąk Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, ks. abpa Józefa Kowalczyka.

W pierwszych miesiącach wakacyjnych posługiwał w kościołach łódzkich przy ul. Rzgowskiej (1-30 lipca 1993) i przy ul. Kreciej (1-30 sierpnia 1993).

Od 1 września 1993 do 25 sierpnia 1995 został posłany do parafii św. Antoniego i św. Jana Chrzciciela w Łodzi Łagiewnikach, gdzie pełnił obowiązki katechety szkoły podstawowej nr 61 i szkoły nr 60 przy Szpitalu Chorób Płuc oraz duszpasterza młodzieży oazowej, ministrantów i scholii podstawowej. W tym czasie od 1993 do 1996 powierzono mu funkcję asystenta prowincjalnego ds. duszpasterstwa oazowego.

25 sierpnia 1995 został przeniesiony do klasztoru przy ul. Krasickiego w Łodzi, gdzie do 12 września 1996 r. posługiwał przy parafii pw. Matki Bożej Anielskiej jako katecheta w VI Liceum Ogólnokształcącym, przygotowywał dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 113 do I komunii św., angażował się jako duszpasterz Oazy, scholii parafialnej i teatru dziecięcego.

31 sierpnia 1996 r. przybył do naszego klasztoru w Bostonie (USA), gdzie przez jeden rok pełnił obowiązek wikariusza parafii, pracując głównie dla Polonii przy nowoobiętej parafii „Our Lady of Częstochowa”.

30 sierpnia 1997 r. powrócił do Polski i został ponownie posłany do pracy w parafii przy klasztorze OO. Franciszkanów w Łodzi. ul Krasickiego 2a. W tym samym roku przy tej franciszkańskiej parafii powstał dziecięcy zespół muzyczny „Mały chór Wielkich Serc”. O. Piotr był nie tylko jego założycielem i prowadzącym, ale komponował i układał dla niego teksty. Przez przeszło 25 lat istnienia pod opieką o. Piotra chór dał się poznać w całej Polsce, występując w Telewizji Polskiej i TV Trwam. O. Piotr pełnił również przez wiele lat (2002-2016) obowiązki katechety w szkole podstawowej nr 83 w Łodzi  i w przedszkolach nr 38 i 72 w Łodzi, natomiast w latach 2009-2013 w prywatnej szkole podstawowej ABiS. W latach 2004-2020 był opiekunem świetlicy środowiskowej dla dzieci, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji. Był też odpowiedzialny w parafii za bezpośrednie przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii św. i młodzieży do bierzmowania. Poza działalnością muzyczną i katechetyczną opiekował się wspólnotami „Światło Życie” i Kręgami Domowego Kościoła, odpowiadał za parafialny zespół Caritas, udzielał się jako rekolekcjonista i był członkiem zespołu ewangelizacyjnego ks. Arcybiskupa. Od maja 2023 został opiekunem duchowym schroniska dla kobiet im. św. Brata Alberta przy ul. Kwietniowej w Łodzi.

Od początku nowego milenium – nie bez przeszkód – rozpoczął cieszącą się dużą oglądalnością działalność internetową, prowadząc na początku blog duszpasterski, a następnie (od 2020 r.) kaznodziejski kanał na YouTube, gdzie codziennie rozważa aktualną Liturgię Słowa („Zielone Pastwisko”) i daje świadectwo wiary.

Na XXIII Zwyczajnej Kapitule Prowincjalnej w roku 2016 został wybrany gwardianem klasztoru w Łodzi przy ul. Krasickiego. W kolejnych latach 2020 i 2024 Kapituły Prowincjalne potwierdzały ten wybór. Z dniem 26 czerwca 2016 r. Metropolita Łódzki, ks. abp Marek Jędraszewski mianował go proboszczem parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Łodzi. Wielokrotnie został też mianowany magistrem braci profesów czasowych, którzy byli specjalnie wysyłani do klasztoru na rok duszpasterski. Powierzono mu też funkcję Ojca Duchownego Dekanatu Łódź Chojny-Dąbrowa.

Z swoją pracę w roku 2011 otrzymał certyfikat „Nauczyciel nowator” nadany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia nauczycieli i Kształcenia praktycznego. W tym samym roku Centrum Służby Rodzinie Archidiecezji Łódzkiej przyznało mu wyróżnienie „Zasłużony w służbie rodziny”. W roku szkolnym 2012/2013 został uznany za „Najsympatyczniejszego nauczyciela” i otrzymał nagrody dyrektora szkoły. Natomiast postanowieniem z dnia 9 listopada 2022 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Dnia 25 września 2024 r. został mianowany biskupem tytularnym Acque Albe di Bizacena i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

Redakcja serwisu franciszkanie-warszawa.pl

Zdjęcia: Facebook o. Piotra Kleszcza